Žaidimai

Kaip pasigaminti aitvarą 16

Patikrinkite, kokių namuose prisikaupė maišelių. Pirmąjį aitvarėlį darykite nedidelį – 60×60 cm. Tad jam pakaks išskleisto vieno didelio arba dviejų mažesnių maišelių ir trijų plonų karklo vytelių. Nukirpkite maišelio dugną ir perpjaukite šoną. Išskleiskite plėvelę. Jeigu reikia, pakartokite tokią operaciją su dar vienu maišeliu. Plėvelės gabalus suklijuokite lipnia juosta.

Paupiuose, pakelėse auga daug karklų. Kasmet jie išleidžia pluoštą ataugų, kurias meistrai pjauna ir naudoja krepšiams pinti. Tai – puiki lengva bei tvirta medžiaga, kuri tinka ir aitvarų gamybai. Mažo aitvaro karkasui reikia plonų vytelių – maždaug 3 cm skersmens. Kad vytelės būtų lengvesnės – nuskuskite nuo jų žievę. Jeigu neskubate, palikite jas bent parai išdžiūti.

Pagal brėžinyje nurodytus matmenis iškirpkite aitvaro dugną.

Išilginė vytelė privalo būti vientisa, o skersinę geriausia sujungti iš dviejų. Labai svarbu, kad aitvaro karkaso skersinis į abu galus plonėtų simetriškai. Todėl jį darome iš dviejų vienodo skerspjūvio vytelių. Sujungimui pakaks lipnios juostelės vijų. Gražiau jungtis atrodys jeigu storuosius jungiamų vytelių galus vienodai nusklembsite ir tada apvyniosite lipnia juostele.

Lipnia juostele prie aitvaro dangos pritvirtinkite išilginės vytelės galus. Ir tokiu pat būdu – skersinės. Jeigu turite siaurą arba nestipriai prisiklijuojuojančią juostelę, naudokite jos daugiau ir vytelę priklijuokite keliose vietose.

Maišelio likučius sukarpykite 2 cm pločio juostelėmis ir iš jų lipnia juostele suklijuokite 3 metrų ilgio uodegą. Priklijuokite ją prie aitvaro. Skraidūnas jau padarytas, beliko jį išbandyti. Tiesa, dar galima jį papuošti piešiniu. Piešti geriausia markeriais. Jų spalvos ryškios ir, kas svarbiausia, piešinys neprideda aitvarui daug svorio. Netepkite ant šitų skraidūnų jokių dažų.

Nurodytose vietose pieštuku ar šratinuku pradurkite kiaurymes. Per jas praverkite siūlą ir abu jo galus pririškite prie vytelių. Pririšimo vietas sutvirtinkite lipnios juostelės gabalėliais. Siūlą suimkite  taip, kad viršutinio ilgis būtų toks, kaip nurodyta brėžinyje ir suriškite kilpą. Ji skirta leidimo siūlui pririšti. Tai bus aitvaro pavadėliai.

Pririškite leidimo siūlą prie pavadėlių kilpos. Išvyniokite bent penkiolikos metrų ilgio siūlą ir jį įtempkite. Aitvarą turėtų laikyti vienas žmogus, o leidimo siūlą – kitas. Jeigu vėjo stiprumo pakaks, prieš jį laikomas aitvaras, paleistas iš rankų pradės kilti. Kuomet vėjas silpnas, leidėjui teks pabėgėti.

Jonas Kriščiūnas

www.aitvarai.lt www.aviacijospasaulis.lt

 • KOMENTARAI (16)
 • enris, 2014 05 20, 22:26

  nzn

 • Anonymous, 2013 08 26, 13:58

  i

 • Muhaha, 2013 06 06, 18:14

  Jei aitvaras sukasi vadinasi per trumpa uodega. ji skirta tam, kad aitvara islaikyti geroje pozicijoje. As vaikysteje darydavau uodega is kaproninio sniuro priraisioto popieriniu “kaspineliu”.

 • AKVILE, 2013 06 04, 18:49
 • Neveikia, 2013 04 17, 18:01

  Neveikia :( sukasi ir trenkiasi y zeme man :( viska taip pat padariau bet neveikia

 • mantaas, 2012 07 14, 22:09

  is kur to molio gaut